Skip to content

521 Brentwood RoadForked River, NJ 08731

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 2023

Property Information

Block1619
Lot45
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1AG 2100
Dwellings1
Zoning100A
Sq Footage2,100
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
32%
Improvement Value:$210,800
68%
Total Assessment$309,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,850+7.0%
2024$7,339+10.5%
2023$6,643+3.4%
2022$6,423+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974