Skip to content

101 Manchester AvenueForked River, NJ 08731

Built 2003

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 8, 2017

Property Information

Block1700
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2AG 3162
Dwellings1
ZoningRO10
Sq Footage3,162
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
20%
Improvement Value:$335,000
80%
Total Assessment$419,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,623+7.0%
2024$9,931+6.5%
2023$9,327+3.3%
2022$9,030+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft3,162DeedBook 16939, Page 272Recorded11/15/2017

Property Sale

SaleMulti
$395,000
DeedBook 15007, Page 1865

Property Sale

SaleMulti
$407,893
DeedBook 11782, Page 1058

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 10937, Page 1096