Skip to content

16 Horner LaneForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$198,000
Last Sale Date
Sep 10, 2019

Property Information

Block284
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 2091
Dwellings1
ZoningR80
Sq Footage2,147
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
44%
Improvement Value:$112,500
56%
Total Assessment$199,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,063+7.0%
2024$4,733+6.5%
2023$4,446+3.3%
2022$4,304-25.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$198,000
Sq Ft2,147DeedBook 17604, Page 1918Recorded9/12/2019

Property Built

Built

Year Built: 1970