Skip to content

109 Sunset DriveForked River, NJ 08731

Built 1959

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Jul 31, 1992

Property Information

Block321
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-F 1288
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,288
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
54%
Improvement Value:$81,800
46%
Total Assessment$178,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,531+7.0%
2024$4,236+6.5%
2023$3,978+3.3%
2022$3,851+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 4999, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1959