Skip to content

111 Sunset DriveForked River, NJ 08731

Built 1998

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 9, 2023

Property Information

Block321
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1280
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,280
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
45%
Improvement Value:$118,600
55%
Total Assessment$215,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,213+7.3%
2024$4,858+6.8%
2023$4,547+3.5%
2022$4,394+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,280DeedBook 19423, Page 331Recorded7/6/2023

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 11644, Page 548

Property Sale

SaleMulti
$139,500
DeedBook 5569, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$37,000
DeedBook 5516, Page 622

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 4330, Page 146