Skip to content

241 Sunset DriveForked River, NJ 08731

Built 1992

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 27, 2018

Property Information

Block321
Lot104
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1782
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,782
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
43%
Improvement Value:$162,600
57%
Total Assessment$286,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,262+7.0%
2024$6,790+6.5%
2023$6,377+3.3%
2022$6,173+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,782DeedBook 17208, Page 1846Recorded8/15/2018

Property Sale

Sale
$172,520
DeedBook 5008, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1992