Skip to content

201 Sunset DriveForked River, NJ 08731

Built 1975

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 30, 2004

Property Information

Block321
Lot81
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2SF-2-2BG 1958
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,958
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
41%
Improvement Value:$145,000
59%
Total Assessment$247,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,022+7.3%
2024$5,613+6.8%
2023$5,257+3.5%
2022$5,081-3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 12176, Page 1940

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 10501, Page 726

Property Sale

SaleMulti
$51,900
DeedBook 3858, Page 793

Property Built

Built

Year Built: 1975