Skip to content

215 Sunset DriveForked River, NJ 08731

Built 1990

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 10, 2010

Property Information

Block321
Lot91
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1504
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,504
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
46%
Improvement Value:$144,300
54%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,773+7.0%
2024$6,332+6.5%
2023$5,947+3.3%
2022$5,758+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 14709, Page 1504

Property Sale

Sale
$161,900
DeedBook 4863, Page 979

Property Built

Built

Year Built: 1990