Skip to content

231 Sunset DriveForked River, NJ 08731

Built 1993

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Sep 17, 2016

Property Information

Block321
Lot99
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 2003
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,003
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,500
43%
Improvement Value:$175,400
57%
Total Assessment$308,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,828+7.0%
2024$7,318+6.5%
2023$6,873+3.3%
2022$6,654+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,003DeedBook 16520, Page 541Recorded9/26/2016

Property Sale

Sale
$184,330
DeedBook 5124, Page 447

Property Built

Built

Year Built: 1993