Skip to content

242 Spruce LaneForked River, NJ 08731

Built 1997

Last Sale Price
$108,900
Last Sale Date
Jul 25, 1997

Property Information

Block323
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1296
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
45%
Improvement Value:$116,300
55%
Total Assessment$213,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,405+7.0%
2024$5,053+6.5%
2023$4,746+3.3%
2022$4,594+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$108,900
DeedBook 5490, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook 5369, Page 508