Skip to content

233 Willow LaneForked River, NJ 08731

Built 1972

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Sep 25, 2024

Property Information

Block323
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1008
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,008
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
50%
Improvement Value:$96,000
50%
Total Assessment$193,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,891+7.0%
2024$4,572+6.5%
2023$4,294+3.3%
2022$4,157+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$339,900
Sq Ft1,008DeedBook 19822, Page 1021Recorded10/18/2024

Property Sale

SaleMulti
$107,500
DeedBook 10356, Page 477

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 5385, Page 640

Property Sale

SaleMulti
$74,700
DeedBook 5315, Page 210

Property Sale

SaleMulti
$47,000
DeedBook 4027, Page 772

Property Built

Built

Year Built: 1972