Skip to content

237 Willow LaneForked River, NJ 08731

Built 1975

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Feb 20, 2018

Property Information

Block323
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2SF-2-1BIG 2402
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage2,402
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
40%
Improvement Value:$144,600
60%
Total Assessment$241,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,122+7.0%
2024$5,724+6.5%
2023$5,376+3.3%
2022$5,204+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft2,402DeedBook 17057, Page 287Recorded3/19/2018

Property Sale

SaleMulti
$56,500
DeedBook 3779, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1975