Skip to content

236 Chestnut LaneForked River, NJ 08731

Built 1978

Last Sale Price
$147,000
Last Sale Date
Jun 28, 2002

Property Information

Block326
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1368
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,368
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
48%
Improvement Value:$105,800
52%
Total Assessment$202,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,139+7.0%
2024$4,804+6.5%
2023$4,512+3.3%
2022$4,368+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 10928, Page 278

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 4503, Page 937

Property Built

Built

Year Built: 1978