Skip to content

242 Chestnut LaneForked River, NJ 08731

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2021

Property Information

Block326
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1104
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,104
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
59%
Improvement Value:$67,400
41%
Total Assessment$164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,166+7.0%
2024$3,895+6.5%
2023$3,658+3.3%
2022$3,541+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959