Skip to content

109 Sunrise BlvdForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 29, 2017

Property Information

Block326
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1568
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,568
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,800
40%
Improvement Value:$152,000
60%
Total Assessment$251,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,381+10.6%
2024$5,769+6.5%
2023$5,418+3.3%
2022$5,245+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,568DeedBook 16897, Page 1281Recorded10/10/2017

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 10367, Page 1718

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

SaleMulti
$10,500
DeedBook 4075, Page 287