Skip to content

203 Brookwood LaneForked River, NJ 08731

Built 1971

Last Sale Price
$198,500
Last Sale Date
Jun 12, 2017

Property Information

Block339
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1260
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,260
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
51%
Improvement Value:$95,000
49%
Total Assessment$192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,865+7.0%
2024$4,548+6.5%
2023$4,272+3.3%
2022$4,136+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$198,500

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 16802, Page 1039Recorded7/17/2017

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 4517, Page 354

Property Built

Built

Year Built: 1971