Skip to content

205 Brookwood LaneForked River, NJ 08731

Built 1990

Last Sale Price
$232,500
Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block339
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class15
Description1SF-R-1AG 1278
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,278
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
49%
Improvement Value:$108,000
51%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,321+7.0%
2024$4,975+6.5%
2023$4,673+3.3%
2022$4,523+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$232,500

From:

To:

Sq Ft1,278DeedBook 18031, Page 409Recorded8/31/2020

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 13811, Page 1644

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 13150, Page 436

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 10436, Page 1668

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4789, Page 383

Property Sale

Sale
$2,169
DeedBook 3627, Page 533