Skip to content

201 Brookwood LaneForked River, NJ 08731

Built 1984

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 29, 1995

Property Information

Block339
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1152
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,152
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
48%
Improvement Value:$111,800
52%
Total Assessment$216,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,494+7.0%
2024$5,136+6.5%
2023$4,824+3.3%
2022$4,670+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4896, Page 973

Property Sale

Sale
$82,900
DeedBook 4427, Page 699

Property Built

Built

Year Built: 1984