Skip to content

107 Greenwood LaneForked River, NJ 08731

Built 1990

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 10, 2015

Property Information

Block343
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2+AG 1913
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,913
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
43%
Improvement Value:$162,100
57%
Total Assessment$286,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,250+7.0%
2024$6,778+6.5%
2023$6,366+3.3%
2022$6,163+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,913DeedBook 16138, Page 1337Recorded7/20/2015

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 15220, Page 1438

Property Sale

Sale
$168,500
DeedBook 4818, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1990