Skip to content

109 Greenwood LaneForked River, NJ 08731

Built 1989

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block343
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1744
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,744
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
45%
Improvement Value:$149,500
55%
Total Assessment$273,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,930+7.0%
2024$6,479+6.5%
2023$6,085+3.3%
2022$5,891+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,744DeedBook 19467, Page 165Recorded8/23/2023

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,744DeedBook 16200, Page 35Recorded9/28/2015

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 4983, Page 969

Property Built

Built

Year Built: 1989