Skip to content

111 Greenwood LaneForked River, NJ 08731

Built 1992

Owner
---
Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jan 21, 2026

Property Information

Block343
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1844
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,844
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,000
46%
Improvement Value:$145,700
54%
Total Assessment$269,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,834+7.0%
2024$6,389+6.5%
2023$6,001+3.3%
2022$5,809+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
Sq Ft1,844DeedBook 20288, Page 1198Recorded2/18/2026

Property Sale

Sale
$437,500
Sq Ft1,844DeedBook 19734, Page 851Recorded7/12/2024

Property Sale

Sale
$157,400
DeedBook 4975, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1992