Skip to content

515 Peachtree LaneForked River, NJ 08731

Built 1984

Last Sale Price
$388,000
Last Sale Date
Jan 27, 2023

Property Information

Block357
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1450
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,450
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,500
44%
Improvement Value:$132,400
56%
Total Assessment$235,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,978+7.0%
2024$5,588+6.5%
2023$5,249+3.3%
2022$5,081+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$388,000
Sq Ft1,450DeedBook 19292, Page 1781Recorded2/3/2023

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

Sq Ft1,450DeedBook 17030, Page 943Recorded2/20/2018

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 11369, Page 474

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 4469, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 1984