Skip to content

606 Sunrise BlvdForked River, NJ 08731

Built 1984

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block357
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1104
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,104
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,100
41%
Improvement Value:$135,700
59%
Total Assessment$229,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,823+7.0%
2024$5,444+33.1%
2023$4,090+3.3%
2022$3,959+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 15725, Page 792Recorded1/13/2014

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 10129, Page 379

Property Sale

SaleMulti
$89,500
DeedBook 5221, Page 180

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 4686, Page 914

Property Built

Built

Year Built: 1984