Skip to content

927 Capstan DriveForked River, NJ 08731

Built 2007

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jul 9, 1999

Property Information

Block362
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-2AG 2815
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage2,815
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,300
41%
Improvement Value:$318,700
59%
Total Assessment$540,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,684+7.0%
2024$12,793+6.5%
2023$12,015+3.3%
2022$11,632+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5723, Page 238