Skip to content

965 Capstan DriveForked River, NJ 08731

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block362
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1416
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,416
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,500
67%
Improvement Value:$106,300
33%
Total Assessment$323,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,205+7.0%
2024$7,671+10.3%
2023$6,955+3.4%
2022$6,725+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971