Skip to content

973 Capstan DriveForked River, NJ 08731

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 8, 2025

Property Information

Block362
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1302
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,302
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,500
70%
Improvement Value:$92,700
30%
Total Assessment$310,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,860+7.0%
2024$7,349+6.5%
2023$6,902+3.3%
2022$6,682+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5213, Page 782

Property Built

Built

Year Built: 1960