Skip to content

611 Ranger DriveForked River, NJ 08731

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2021

Property Information

Block462
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1288
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,288
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,500
69%
Improvement Value:$83,700
31%
Total Assessment$272,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,898+7.0%
2024$6,448+6.5%
2023$6,056+3.3%
2022$5,863+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$202,500
Sq Ft1,288DeedBook 17564, Page 1772Recorded8/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 1968