Skip to content

819 Windward DriveForked River, NJ 08731

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Apr 4, 2025

Property Information

Block366
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1271
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,271
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$255,300
70%
Improvement Value:$109,900
30%
Total Assessment$365,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,254+7.0%
2024$8,652+6.5%
2023$8,126+3.3%
2022$7,866+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft1,271DeedBook 19990, Page 1983Recorded4/24/2025

Property Sale

Sale
$437,500
DeedBook 14867, Page 1765

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 14043, Page 814

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 13740, Page 1124

Property Built

Built

Year Built: 1970