Skip to content

1245 Capstan DriveForked River, NJ 08731

Built 1968

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 26, 2024

Property Information

Block478
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1304
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,304
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,500
72%
Improvement Value:$120,100
28%
Total Assessment$424,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,759+7.0%
2024$10,059+6.5%
2023$9,447+3.3%
2022$9,146+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,304DeedBook 19734, Page 1557Recorded7/12/2024

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5078, Page 649

Property Built

Built

Year Built: 1968