Skip to content

839 Forepeak DriveForked River, NJ 08731

Built 1969

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jan 29, 2024

Property Information

Block369
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1257
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,257
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,500
67%
Improvement Value:$133,100
33%
Total Assessment$405,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,278+7.0%
2024$9,609+6.5%
2023$9,025+3.3%
2022$8,737+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,257DeedBook 19598, Page 555Recorded2/5/2024

Property Sale

Sale
$419,000
Sq Ft1,257DeedBook 17630, Page 996Recorded10/3/2019

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 14366, Page 1033

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5169, Page 693

Property Built

Built

Year Built: 1969