Skip to content

810 Tiller DriveForked River, NJ 08731

Built 1961

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
May 18, 2023

Property Information

Block367
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-F 2120
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage2,120
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
50%
Improvement Value:$211,600
50%
Total Assessment$419,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,620+7.0%
2024$9,928+6.5%
2023$9,325+3.3%
2022$9,027+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,120DeedBook 19392, Page 1111Recorded5/31/2023

Property Sale

Sale
$508,000

From:

To:

Sq Ft2,120DeedBook 17951, Page 1616Recorded7/6/2020

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,120DeedBook 15846, Page 1983Recorded7/11/2014

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 11533, Page 151

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5494, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1961