Skip to content

808 Tiller DriveForked River, NJ 08731

Built 2000

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Nov 20, 2019

Property Information

Block367
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-2BG 2205
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage2,205
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$211,300
45%
Improvement Value:$254,700
55%
Total Assessment$466,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,808+8.1%
2024$10,923+6.5%
2023$10,259+3.3%
2022$9,932+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,205DeedBook 17696, Page 1411Recorded11/26/2019

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 14085, Page 1221

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 10178, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 2000