Skip to content

801 Tiller DriveForked River, NJ 08731

Built 2004

Last Sale Price
$646,100
Last Sale Date
Jul 6, 2017

Property Information

Block367
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18
Description3SF-O-2BIG 3527
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage3,527
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,500
35%
Improvement Value:$363,600
65%
Total Assessment$563,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,269+7.0%
2024$13,340+6.5%
2023$12,529+3.3%
2022$12,129+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$646,100

From:

To:

Sq Ft3,527DeedBook 16805, Page 1360Recorded7/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 10228, Page 1992