Skip to content

812 Anchor DriveForked River, NJ 08731

Built 2016

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jul 26, 2018

Property Information

Block368
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-2AG 2304
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage2,304
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
48%
Improvement Value:$228,000
52%
Total Assessment$435,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,036+7.0%
2024$10,317+6.5%
2023$9,690+3.3%
2022$9,381+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,304DeedBook 17200, Page 1788Recorded8/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 4604, Page 644