Skip to content

836 Bowline DriveForked River, NJ 08731

Built 1968

Last Sale Price
$354,000
Last Sale Date
Dec 15, 2016

Property Information

Block370
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-1+AG 2312
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage2,312
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,300
57%
Improvement Value:$208,400
43%
Total Assessment$484,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,282+7.0%
2024$11,483+6.5%
2023$10,785+3.3%
2022$10,440+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$354,000

From:

To:

Sq Ft2,312DeedBook 16608, Page 772Recorded12/21/2016

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 3707, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1968