Skip to content

829 Anchor DriveForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block368
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1598
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,598
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$207,500
62%
Improvement Value:$128,000
38%
Total Assessment$335,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,502+7.0%
2024$7,948+6.5%
2023$7,465+3.3%
2022$7,227+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$482,000
DeedBook 12674, Page 53

Property Sale

Sale
$54,800
DeedBook 3915, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 1970