Skip to content

335 Constitution DriveForked River, NJ 08731

Built 1960

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 17, 2022

Property Information

Block423
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1SF-R 1540
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,540
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
42%
Improvement Value:$118,700
58%
Total Assessment$204,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,187+7.0%
2024$4,849+6.5%
2023$4,555+3.3%
2022$4,409+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,540DeedBook 15758, Page 115Recorded3/6/2014

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 10892, Page 58

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4778, Page 39

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4149, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1960