Skip to content

824 Forepeak DriveForked River, NJ 08731

Built 1988

Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
May 15, 2019

Property Information

Block369
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-BG 2118
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage2,118
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,500
51%
Improvement Value:$257,300
49%
Total Assessment$529,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,425+7.0%
2024$12,551+6.5%
2023$11,788+3.3%
2022$11,412+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$399,900

From:

To:

Sq Ft2,118DeedBook 17479, Page 985Recorded5/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 4029, Page 52