Skip to content

826 Forepeak DriveForked River, NJ 08731

Built 1982

Last Sale Price
$637,000
Last Sale Date
Aug 23, 2021

Property Information

Block369
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-F-1+ 1856
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,856
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,300
58%
Improvement Value:$202,300
42%
Total Assessment$478,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,128+7.0%
2024$11,338+6.5%
2023$10,649+3.3%
2022$10,309+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$637,000
Sq Ft1,856DeedBook 18666, Page 910Recorded9/7/2021

Property Sale

Sale
$665,000
DeedBook 13105, Page 852

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5379, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 1982

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 4035, Page 734