Skip to content

837 Wave DriveForked River, NJ 08731

Built 1970

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jul 15, 2003

Property Information

Block372
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-2AG 1220
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,220
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,400
70%
Improvement Value:$121,500
30%
Total Assessment$404,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,260+7.0%
2024$9,592+6.5%
2023$9,009+3.3%
2022$8,722+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 11568, Page 1041

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 4130, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1970