Skip to content

822 Spar DriveForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Date
Feb 16, 2021

Property Information

Block373
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF-D-2BG 2748
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage2,748
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,400
52%
Improvement Value:$263,400
48%
Total Assessment$546,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,856+7.0%
2024$12,954+8.7%
2023$11,916+3.4%
2022$11,528+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1985