Skip to content

802 Ensign DriveForked River, NJ 08731

Built 1993

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Apr 20, 2020

Property Information

Block374
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-2AG 2762
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,762
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,300
46%
Improvement Value:$342,100
54%
Total Assessment$635,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,101+7.0%
2024$15,053+7.6%
2023$13,995+4.8%
2022$13,348+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 17865, Page 1047Recorded4/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4934, Page 956