Skip to content

824 Spar DriveForked River, NJ 08731

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2023

Property Information

Block373
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-AG 1591
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage1,591
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,100
65%
Improvement Value:$154,700
35%
Total Assessment$446,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,322+7.0%
2024$10,585+6.5%
2023$9,941+3.3%
2022$9,624+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 5543, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1983

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 3743, Page 743