Skip to content

718 Sunrise BlvdForked River, NJ 08731

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2012

Property Information

Block359
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF-R-1AG 1565
Dwellings1
ZoningR75B
Sq Footage1,565
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
40%
Improvement Value:$146,900
60%
Total Assessment$242,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,155+9.7%
2024$5,612+7.7%
2023$5,213+3.3%
2022$5,047+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$243,900
DeedBook 13713, Page 117

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 11097, Page 811

Property Sale

SaleMulti
$67,785
DeedBook 4336, Page 909

Property Built

Built

Year Built: 1985