Skip to content

826 Spar DriveForked River, NJ 08731

Built 2017

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Jan 6, 2021

Property Information

Block373
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 3684
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage3,684
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$346,100
45%
Improvement Value:$415,400
55%
Total Assessment$761,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,296+7.0%
2024$18,040+9.6%
2023$16,456+3.3%
2022$15,931+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000
Sq Ft3,684DeedBook 18317, Page 1487Recorded2/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

DeedBook 16224, Page 380Recorded10/26/2015

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5625, Page 941

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 4400, Page 836