Skip to content

837 Spar DriveForked River, NJ 08731

Built 1986

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Apr 14, 2011

Property Information

Block373
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-2BG 2253
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage2,253
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$283,400
55%
Improvement Value:$231,800
45%
Total Assessment$515,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,055+7.0%
2024$12,205+6.5%
2023$11,463+5.3%
2022$10,882+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 14874, Page 1017

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5638, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4380, Page 790