Skip to content

803 Bowline DriveForked River, NJ 08731

Built 1981

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 23, 2002

Property Information

Block370
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description2SF-O-2BG 2216
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage2,216
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$272,500
61%
Improvement Value:$174,300
39%
Total Assessment$446,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,322+7.0%
2024$10,585+6.5%
2023$9,941+3.3%
2022$9,624+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 10996, Page 180

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 10636, Page 218

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 5280, Page 544

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4613, Page 991

Property Built

Built

Year Built: 1981