Skip to content

842 Spar DriveForked River, NJ 08731

Built 1987

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 25, 2020

Property Information

Block373
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-1+BG 2192
Dwellings1
ZoningR75A
Sq Footage2,192
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,900
54%
Improvement Value:$199,800
46%
Total Assessment$435,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,041+7.0%
2024$10,322+6.6%
2023$9,685+3.3%
2022$9,376-9.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 18204, Page 92Recorded12/11/2020

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft2,192DeedBook 17522, Page 484Recorded7/2/2019

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,192DeedBook 16620, Page 1773Recorded1/4/2017

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 4745, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4380, Page 784