Skip to content

811 Ensign DriveForked River, NJ 08731

Built 1994

Last Sale Price
$493,000
Last Sale Date
Mar 5, 2019

Property Information

Block374
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class18
Description2SF-2BG/AG 2450
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,450
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,300
49%
Improvement Value:$305,900
51%
Total Assessment$599,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,184+7.0%
2024$14,195+10.6%
2023$12,829+3.3%
2022$12,420+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$493,000

From:

To:

Sq Ft2,450DeedBook 17402, Page 1444Recorded3/6/2019

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 10075, Page 1482

Property Sale

Sale
$345,540
DeedBook 5136, Page 677

Property Built

Built

Year Built: 1994