Skip to content

804 Ensign DriveForked River, NJ 08731

Built 1992

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2022

Property Information

Block374
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityLacey Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class18
Description2SF-O-2BG 2116
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,116
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$293,300
53%
Improvement Value:$255,000
47%
Total Assessment$548,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,894+7.0%
2024$12,989+8.7%
2023$11,950+3.4%
2022$11,560+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 4975, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1992